Które elementy garderoby należy czyścić chemicznie?

To zawsze ekscytujące, dodać nowy element do swojej garderoby. Ale od razu pojawiają się pytania i wątpliwości, jak czyścić daną rzecz. Czy wrzucić ją do pralki, prać ręcznie czy oddać w ręce specjalistów od czyszczenia chemicznego? Powiesić na suszarce do ubrań, a może suszyć na płasko? Wykręcać wodę czy pozwolić, aby sama ściekła z odzieży? Różne tkaniny wymagają odmiennego traktowania. Etykiety odzieżowe są pierwszym punktem odniesienia, jeśli chodzi o pielęgnację ubrań. Mała zawieszka na ulubionym swetrze zapewnia pomocne instrukcje dotyczące prania, suszenia i przechowywania. Rzućmy jednak okiem na kilka typowych tkanin, które powinny być profesjonalnie wyczyszczone i które warto oddać do sprawdzonej pralni chemicznej.

Tkaniny wymagające profesjonalnego czyszczenia: jedwab, aksamit, wełna, skóra i inne
Jeśli w końcu udało nam się zdobyć tę skórzaną kurtkę, o której marzyliśmy przez cały sezon, nie chcemy przecież uszkodzić jej przy pierwszym praniu, a tak się stanie, gdy wypierzemy skórę w wodzie. W tym przypadku zdecydowanie bezpieczniej jest zaufać profesjonalnej pralni chemicznej. Ta sama zasada dotyczy innych delikatnych elementów garderoby, takich jak jedwabny szalik czy krawat albo sukienka z tafty. Do czyszczenia chemicznego warto oddać również ubrania z takich materiałów, jak szyfon, welwet i wełna merynosowa. Tylko wówczas zachowamy na długo ich piękny wygląd. Profesjonalistom z pralni chemicznej powierzmy także nasze garnitury, zwłaszcza wełniane oraz futra i rzeczy plisowane. 

Tkaniny, które można prać w domu: bawełna i dzianiny
Tylko dlatego, że ubranie można prać w pralce, nie narażajmy go na zanurzenie w gorącej lub bardzo ciepłej wodzie. Może to spowodować blaknięcie kolorów. Bawełnę można prać w ciepłej lub zimnej wodzie za pomocą zwykłego detergentu. Tkaniny syntetyczne, takie jak poliester i nylon, są bezpieczne do prania w pralce w ciepłej wodzie, przy użyciu delikatnego lub normalnego programu prania. Należy jednak należy zachować ostrożność podczas suszenia tych rzeczy, aby uniknąć trwałego marszczenia.

Bardziej luksusowe tkaniny takie, jak kaszmir zawsze należy prać ręcznie w zimnej lub letniej wodzie z delikatnym środkiem do prania. Nie zgniatajmy tkaniny, ponieważ łatwo ulegnie zniszczeniu. Zadbajmy natomiast o to, aby wysuszyć ubranie na płasko. Odzież zachowa wówczas swój kształt. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące pielęgnacji swoich ubrań, sprawdźmy etykiety. Specjalne symbole i instrukcje, pozwolą nam uniknąć wszelkich nieszczęśliwych wypadków związanych z praniem.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy