Dywany są znów modne! Jak o nie dbać?

Jeszcze jakiś czas temu dywany były zdecydowanie niemodne. Wnętrza z dywanami i wykładzinami kojarzyły się z czasami PRL, trendy nakazywały eksponować odsłoniętą podłogę. Dziś dywany i wykładziny wracają w wielkim stylu. Nic dziwnego, wnętrza z nimi są przytulniejsze, poza tym podłoga przykryta czymś miękkim jest przyjemniejsza w użytkowaniu. A współczesne dywany i wykładziny potrafią być też bardzo piękne, a dzięki różnorodności wzorów i kolorów możemy je dobrać do każdego wnętrza, bez względu na to, jaki styl preferujemy.

Należy jednak pamiętać, że dywany są piękne tylko, gdy o nie właściwie dbamy. Regularne odkurzanie i czyszczenie to podstawa – oczywiście jeśli w domu są małe dzieci lub mamy zwierzęta takie jak psy czy koty to odkurzać trzeba znacznie częściej. Bez względu na skład rodziny, od czasu do czasu dywan wymaga też profesjonalnego prania. Firma Sovrana, która zajmuje się nowymi technologiami i trendami na rynku pralniczym rekomenduje korzystanie z systemu czyszczenia ekstrakcyjnego dywanów i wykładzin. Natryskowo – ssące systemy prania pozwalają na dogłębne usunięcie różnego typu zaburzeń. Są one też bardzo dobre w przypadku alergików, bo pozwalają usunąć z dywanu nagrodzony kurz i inne alergeny.

Jak wygląda czyszczenie ekstrakcyjne dywanów według marki Sovrana? Przede wszystkim na początku dywan należy odkurzyć. Czyszczenie na mokro z pominięciem tego etapu nie tylko jest nieskuteczne, ale może wręcz doprowadzić od wbicia brudu jeszczem mocniej w struktury dywanu. Oczywiście odkurzanie w ramach profesjonalnych technik dywanowych odbywa się przy użyciu odkurzacza przemysłowego. Co go charakteryzuje? Przede wszystkim większa siła ssąca niż w odkurzaczach używanych w domu. Poza tym są one wyposażone w specjalne szczotki, które wirują, unosząc włókna dywanu tak, by można było usunąć tkwiący głęboko brud i kurz. W przypadku dywanów bardzo zabrudzonych i o gęstym, zbitym runie używa się dodatkowo urządzeń, które rozczesują i podnoszą runo, by można było oczyścić podstawę dywanu.

Dopiero tak wyczyszczony mechanicznie dywan poddajemy czyszczeniu przy użyciu detergentów. Ich rodzaj zależy od typu zabrudzeń. Poza zwykłymi środkami czyszczącymi mamy tu bowiem szeroki wybór detergentów odplamiających, dedykowanych do różnego rodzaju plam. Wszystkie środki chemiczne rozpuszczają zabrudzenia i zmieniają je w postać łatwą do usunięcie przy użyciu specjalnych ssawek.

Na przykład tłuste plamy zamieniane są w emulsję, która znajduje się na powierzchni dywanu – po jej usunięciu, po plamach z tłuszczu nie ma już śladu. Po etapie usunięcia zabrudzeń o charakterze rozpuszczalnym, przychodzi czas na użyciu środków dodatkowych. Mogą one mieć na celu na przykład uszlachetnienie i zmiękczanie dywanu czy też działać antyalergicznie i niwelująco na roztocze. Często korzysta się też w pralniach z neutralizatorów, by usunąć z dywanu lub wykładziny zapach użytych na wcześniejszych etapach środków chemicznych.

Ostatni etap profesjonalnych technik dywanowych zalecanych przez firmę Sovrana to staranne wysuszenie dywanu oraz nadanie włóknom odpowiedniego kształtu – w przypadku długiego ruina dywan trzeba wyczesać tak, by dobrze się prezentował. Po całkowitym wyschnięciu może już być oddany klientowi do użytkowania. Tak pielęgnowany dywan będzie zachwycał przez długie lata.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy