Na czym polega profesjonalne pranie dywanów?

W firmach i w domach podłogi pokrywane są różnego rodzaju tkaninami. W formach podłogi bardzo często pokryte są wykładziną, która nadaje wnętrzom przytulnej atmosfery i zwiększa ich walory estetyczne. Niestety, warto pamiętać, że źle i niewłaściwie pielęgnowana wykładzina szybko zamieni się w siedlisko kurzu i brudu o mało imponującej prezencji – a przecież na niej nam zależy. Na szczęście, wystarczy regularnie odkurzać wykładziny specjalistycznym sprzętem, co pozwoli utrzymać powierzchnie dywanowe w czystości i zapewni im długą żywotność Profesjonalne czyszczenie dywanów jest też idealnym rozwiązaniem na poradzenie sobie z domowymi zabrudzeniami na naszych ulubionych dywanach.

Fachowe firmy, jak Sovrana, oferują profesjonalne czyszczenie dywanów dla firm i klientów indywidualnych po to, żebyśmy nie musieli martwić się trudnym do osunięcia brudem. Profesjonalne odkurzacze piorące do czyszczenia dywanów, wykładzin dywanowych i tapicerek meblowych oraz samochodowych poradzą sobie z każdą plamą! Proces czyszczenia dzieli się na cztery etapy – z czego pierwszy to usunięcie zabrudzeń nierozpuszczalnych, drugi to rozpuszczenie brudu, trzeci polega na usunięciu brudu a czwarty na suszeniu.

Nierozpuszczalne plamy
Warto wiedzieć, że aż 80% zabrudzeń występujących w wykładzinach i dywanach jest nierozpuszczalna. Co to oznacza? Otóż jedynym skutecznym sposobem pozbycia się takich zabrudzeń jest odkurzanie na sucho. Chodzi o czynności, które powinny być elementem codziennej pielęgnacji wykładzin i dywanów. Jest to również obowiązkowy zabieg, który poprzedza każde czyszczenie, niezależnie od stosowanej metody. Niestety wciąż panuje dziwne przeświadczenie, że nie warto odkurzać wykładziny, ponieważ wszystkie zabrudzenia i tak zostaną usunięta w trakcie profesjonalnego prania. Oczywiście jest to błąd, który przyczynia się do niszczenia materiału. W samym procesie usuwania nierozpuszczalnych zabrudzeń istotny jest dobór właściwego odkurzacza. Do wykładzin najlepszy jest odkurzacz z wirującą szczotką, która w czasie pracy rozczesuje włókna wykładziny i unosi zabrudzenia zbyt ciężkie do ruszenia tradycyjną ssawką. Ze względu na wygodę pracy wyróżnia się odkurzacze kolumnowe. Z kolei w sytuacji, gdy brud zalega blisko osnowy lub runo jest mocno zbite, najlepiej połączyć odkurzanie z zabiegiem podnoszenia runa specjalnym urządzeniem.

Rozpuszczanie plam
Po pierwszym etapie, należy zająć się rozpuszczeniem brudu, który pozostał jeszcze na wykładzinie. Chodzi tu o oddzieleniu brudu od włókna, wytworzeniu emulsji lub zmydleniu tłuszczu. Ten wstępny etap decyduje o skuteczności całego procesu czyszczenia, jednak bywa najbardziej zaniedbywany. Głównym celem rozpuszczania brudu jest oddzielenie go od włókna wykładziny, przez co będzie łatwy do usunięcia.

Ostateczne czyszczenie
Profesjonalne czyszczenie dywanów i wykładzin polega na zastosowaniu połączonych z odpowiednimi dodatkami, które zapewnią najlepszy efekt. Pozwala to na obniżenie napięcia powierzchniowego wody oraz oddzielenie brudu od włókna; rozbicie zabrudzeń na drobne cząsteczki i wytworzenie zawiesiny; zmianę tłuszczy w mydło, które następnie możemy rozpuścić w wodzie i wypłukać oraz otoczenie cząstek brudu ładunkiem elektrostatycznym tak, aby zostały oddzielone od włókna i od siebie nawzajem. Jeśli chcemy, żeby wykładzina szybko wyschła, w pomieszczeniu należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy