Proces prania dywanów

Najczęściej podłogi w firmach czy biurowcach są pokrywane wykładziną, która nadaje wnętrzom przytulności oraz jest zwyczajnie estetyczna. Należy pamiętać, że nieodpowiednio pielęgnowana wykładzina może szybko zamienić się w siedlisko brudu o wyjątkowo nieciekawej prezencji. Na szczęście jest na to sposób. Otóż wystarczy regularne odkurzać wykładzinę specjalistycznym sprzętem, który pozwoli utrzymać powierzchnie dywanowe w czystości i zapewni im długi żywot. Takie profesjonalne czyszczenie dywanów to też świetne rozwiązanie dla dywanów w naszych domach.

Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt prania wykładzin i dywanów należy wspomóc się dodatkowymi działaniami przed użyciem właściwego odkurzacza piorącego. Jeśli należycie i starannie usuniemy zanieczyszczenia luźne, po czym rozpuścimy zanieczyszczenia przyklejone do włókien i oderwiemy zabrudzenia od włókien oraz usuniemy je za pomocą odkurzacza do prania, to dopiero wówczas uzyskamy najlepszy efekt prania dywanów i tapicerek. Oto, jak ten proces wygląda w przybliżeniu.

Prespray i pranie dywanów
Bardzo ważnym momentem w trakcie prania dywanów, wykładzin i tapicerek jest tzw. prespray, czyli namoczenie pranej powierzchni dywanowej. Najpierw jednak należy przeprowadzić działania czyszczące, czyli usunąć na sucho wszelkie luźne zanieczyszczenia z powierzchni dywanu oraz jego głębi, czyli miejsc pomiędzy włóknami. W tej roli świetnie sprawdzają się turboszczotki, które pomogą przygotować dywan do naniesienia środków piorących. Wykładzina i jej włókna z zabrudzeniami przyklejonymi do włókien to kolejne wyzwanie, z którym pomaga uporać się wspomniany prespray. Samo namoczenie dywanu środkiem rozpuszczającym brud wspomaga tylko nasz proces prania dywanu, jednak nie pomoże pozbyć się brudu całkowicie. Prespray najłatwiej można nanieść na dywan lub wykładzinę przy użyciu spryskiwacza ciśnieniowego. Tak obficie spryskane odpowiednim presprayem wykładziny, pozwoli na rozpuszczenie zabrudzeń oraz wspomoże ich odrywanie od włókien runa w czasie właściwego prania. Na tym etapie to właściwe chemia wykonuje za nas część pracy.

Bonnetowanie i szamponowanie
Teraz możemy wspomóc oderwanie się przyklejonego zabrudzenia do włókien poprzez działania mechaniczne, jak np. szorowanie urządzeniem jednotarczowym, tzw. szorowarką, wyposażoną w bonnet lub szczotkę do szamponowania. Może to też być np. 2-szczotkowa szorowarka walcowa lub w ostateczności szczotka ręczna. Przeszorowane w taki sposób runo łatwiej poddaje się działaniu mechanicznemu, dzięki czemu rozpuszczone zabrudzenia będą z łatwością odrywać się od włókna dywanu. Wszystkie te działania przyczyniają się do tego, że efekt prania będzie kilka razy lepszy niż bez nich. Szorowanie wspomaga też usunięcie miejscowych wyraźnych plam. W czasie tych działań nie warto stosować dodatkowej chemii, ponieważ dobry prespray powinien rozwiązać kłopot i rozpuścić wszystkie tkwiące w wykładzinie dywanowej zanieczyszczenia.

Odkurzacz piorący
Pora na użycie odkurzacza piorącego, który tak naprawdę wypłukuje tylko zabrudzenia tkwiące w dywanie, szczególnie jeśli posiadają małe pompy i małe wydajności. Wtedy roztwór roboczy jest podawany na włókno pod małym ciśnieniem i siła tego podawania nie jest w stanie oderwać przyklejonych włókien do włókna. Co innego, jeśli odkurzacz piorący wyposażony jest w pompy o wysokiej wydajności i ciśnieniu, gdzie siła podawania chemii jest na tyle duża, że pod jej wpływem brud jest odrywany od włókna.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy