Czy pralnia chemiczna może być ekologiczna?

Pralnia chemiczna, zgodnie z nazwą opiera swoją działalność na wykorzystaniu środków chemicznych. Zarówno w procesie prania na mokro, jak i w czyszczeniu na sucho używane są rozmaite detergenty. Czyszczenie na sucho, czyli czyszczenie chemiczne jest zaawansowanym procesem technologicznym, w którym korzysta się specjalnych rozpuszczalników, zamiast wody. To właśnie one budzą największe wątpliwości zwolenników ekologii. Nie da się, bowiem ukryć, że bardzo negatywnie działają na nasze środowisko naturalne. 

Czterochloroetylen i jego toksyczność
Do najgroźniejszych dla środowiska naturalnego środków stosowanych w pralniach należy czterochloroetylen. Jest powszechnie używany i doceniany za wydajność oraz wysoką skuteczność. Niestety, jest również wyjątkowo toksyczny. Nie brakuje badań udowadniających jego działanie rakotwórcze. Podczas procesu prania nie dochodzi, co prawda do uwalniania na zewnątrz rozpuszczalnika ani jego oparów, ale prana w ten sposób odzież nie może być wolna od rakotwórczych cząsteczek. Czterochloroetylen to nie tylko ryzyko raka. Zetknięcie z cząsteczkami rozpuszczalnika może powodować silne reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób wrażliwych i podatnych na uczulenia. Trudno wyobrazić sobie czyszczenie za pomocą czterochloroetylenu ubranek niemowlęcych lub dziecięcych. 

Nauka w służbie usług pralniczych
Naukowcy cały czas pracują nad opracowaniem rozpuszczalników, które były by nie tylko mniej toksyczne od czterochloroetylenu, ale również całkowicie bezpieczne. To dosyć trudne zadanie, ale udało się już stworzyć rozpuszczalniki węglowodorowe o znacznie mniejszym poziomie toksyczności. W pralniach najczęściej używa się rozpuszczalnika o nazwie Hydrocarbon. Kolejna propozycja naukowców to SYSTEM4K, w którym stosowane są środki pozbawione szkodliwego halogenu. Zagrożenia dla środowiska zostały, zatem mocno ograniczone. 

Najbardziej proekologiczną metodą czyszczenia na sucho jest technologia Green Earth. Zamiast rozpuszczalników, w procesie prania używany jest płynny silikon, wytwarzany z całkowicie naturalnych surowców takich, jak krzemionka i piasek. Ta metoda jest nie tylko bezpieczna dla środowiska i ludzi, ale również niezwykle skuteczna. Jej ogromną zaletą jest brak nieprzyjemnego zapachu, który pozostaje na ubraniach po praniu chemicznym. Green Earth to również doskonała ochrona delikatnych tkanin takich, jak wełna czy jedwab. 

Wraz z upływem czasu technologie prania na sucho będą z pewnością coraz bardziej proekologiczne. Klienci pralni są, bowiem coraz bardziej świadomymi konsumentami i chcą, aby ich odzież była prana w bezpieczny dla niej i dla środowiska sposób. 

Masz w planach założenie własnej pralni - wodnej lub chemicznej? W takim razie koniecznie sprawdź pralnice Sovrana - to sprzęt, z którego będziesz w 100% zadowolony!

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy