Wpływ pralni na środowisko

Pralnie mogą stanowić bardzo poważny problem dla środowiska naturalnego, w zależności od praktyk stosowanych przez dany obiekt. Jednak tworzenie bardziej ekologicznych pralni chemicznych jest całkowicie możliwe. Przyjrzyjmy się bliżej elementom działalności pralni, które wywierają znaczący wpływ na środowisko. W tych wszystkich obszarach można wprowadzić proekologiczne zasady.

Chemikalia
Substancje chemiczne stosowane w pralniach komercyjnych stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Każdego roku pralnie zużywają gigantyczne ilości chemikaliów. Urządzenia pralnicze uwalniają je do środowiska poprzez ścieki, które mogą dramatycznie wpływać na ekosystemy. Ponadto substancje chemiczne, takie jak niektóre barwniki, stanowią zagrożenie dla ludzi, potencjalnie powodując raka. Składniki detergentowe, takie jak nieorganiczne fosforany, mogą powodować eutrofizację w słodkiej wodzie, co oznacza, że zmniejszają zawartość tlenu. Pranie z przyjaznymi dla środowiska dozownikami detergentów pomogłoby zatrzymać takie zanieczyszczenia w wodzie. Poza tym, naukowcom udało się już opracować rozpuszczalniki do prania na sucho, które są znacznie mniej toksyczne, niż ich poprzednicy. Tworzone są głównie na bazie płynnego silikonu, czyli substancji wytworzonej z naturalnych składników. 

Zużycie energii
Pralki i suszarki zużywają znaczną ilość energii. Pralnie komercyjne, które korzystają z urządzeń energooszczędnych mogą zaoszczędzić znaczną ilość energii. Zakłady pralnicze powinny także zakupić suszarki wyposażone w czujniki wilgoci, które spowodują zatrzymanie suszarki po wyschnięciu odzieży. Co więcej, stosowanie ciepłej, zamiast gorącej wody może zmniejszyć zużycie energii mniej więcej o połowę. Statystyki mówią o około 90 procentach energii zużywanej przez pralnicę na podgrzanie wody! Zastosowanie nowoczesnych technologii znacznie zmniejsza zużycie prądu.

Zużycie wody
Typowa pralnica wykorzystuje również mnóstwo wody na ładunek. To ogromne koszty dla każdej pralni, ale również negatywny wpływ na środowisko. Specjalistyczne, zaawansowane technologicznie urządzenia są w stanie zmniejszyć ilość używanej wody o połowę.

Pralnia domowa, a pralnia komercyjna
Pranie w domu stwarza podobne problemy środowiskowe pod względem chemicznym, zużycia wody i energii. Ponadto, musimy wziąć pod uwagę, że produkcja pralek i suszarek niesie ze sobą kolejne straty energii. Instalacja pralki i suszarki może być, zatem mniej przyjazna dla środowiska, niż pranie w pralni komercyjnej. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Sami musimy zdecydować, co jest dla nas wygodniejsze. 

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy