Rynek pralniczy: nietypowe pomysły na niszowe usługi

Jak odnieść sukces na rynku pralniczym? Zamiast otwierać klasyczną pralnię z praniem wodnym i czyszczeniem chemicznym, możemy skoncentrować się na usługach niszowych, które oznaczają, że nie musimy mierzyć się z konkurencją tradycyjnych pralni. Oto kilka pomysłów.

W każdym biznesie są dwie opcje: inwestowanie w główny nurt oraz szukanie niszy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z dużą konkurencją, jednak i klientów nie zabraknie. W przypadku niszy potencjalnych klientów jest znacznie mniej, jednak są oni bardziej lojalni, bo konkurencja też jest mniejsza. Dziś prezentujemy pomysły na znalezienie niszy w branży pralniczej. Jakie są alternatywy dla klasycznej pralni?

Pranie odzieży ratowniczej

Odzież wykonana z takich materiałów jak GoreTex, Sympatex czy Nomex wymaga specjalnego traktowania. Szczególnie, że po praniu muszą być w pełni zachowane właściwości ognioodporne oraz wodoodporne, w stanie nienaruszonym muszą być też elementy odblaskowe. Firma Sovrana oferuje technologie, które umożliwiają panie odzieży ratowniczej. Dzięki drożeniu takiej technologii w swojej pralni może świadczyć usługi dla pożarnictwa oraz innych służb i firm, które używają tego rodzaju odzieży. Warto znaczna, że umowa z jednostką straży pożarnej wymaga przejścia postępowania przetargowego, jednak warto poświecić czas nap przygotowanie dokumentów, bo w zamian zyskujemy gwarancję stałych zleceń z pewnymi płatnościami, co daje nam stabilne dochody, a to podstawa dobrze prosperującego biznesu – nieprzewidywalność finansowa może szybko doprowadzić do utraty płynności. Warto też znaczyć, że w przypadku współpracy z jednostkami budżetowymi, takimi jak straż pożarna, praktycznie nie występuje problem niepłaconych faktur czy faktur płaconych po terminie, co jest bolączką wielu przedsiębiorców działających w modelu B2B.

Jak wygląda technologia prania odzieży ratowniczej rekomendowana przez Sovrana? Jej bazą są maszyny marki PRIMUS charakteryzujące się bardzo wysoką jakością, każda z nich ma wsad do dziesięciu kilogramów. Cykl prania wynosi 1,5 godziny, a więc jest stosunkowo krótki, co pozwala na obsługę dużej liczby zamówień. Maszyny te mają niewielkie zużycie wody, są też energooszczędne. Do tego dostosowany jest zestaw specjalnych detergentów, które nie naruszają właściwości odzieży ratowniczej.

Usługi dla szpitali

Innym pomysłem na niszową usługę jest nawiązanie współpracy ze szpitalem. Obecnie coraz więcej placówek medycznych nie ma własnej pralni i korzysta z outsourcingu w tym zakresie. Na co trzeba stawiać, by prać odzież szpitalną? Najważniejsze jest perfekcyjne czyszczenie oraz odplamianie i usuwanie plam o pochodzeniu biologicznym, przede wszystkim z krwi, moczu i kału. Niezwykle istotna jest też dezynfekcja i stosowanie wysokiej jakości detergentów o działaniu antybakteryjnym.

Pralnia samoobsługowa

To nowość na rynku, jeszcze można nazwać ją nisza, ale wkrótce będzie to popularna usługa. Pralnie samoobsługowe także wspierane są przez firmę Sovrana, która wdraża na polskim rynku gotowy koncept pod klucz należący do firmy Speed Queen. Duża zaletą pralni samoobsługowej jest to, że nie wymaga ona zatrudniania personelu, nie jest też czasochłonna w zarządzaniu, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako jeden z kilku biznesów tego samego właściciela.
 

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy