Jak zrobić uniwersalny środek do czyszczenia plam?

Nie da uniknąć plam na ubraniach, zwłaszcza w kuchni, choć przecież z definicji do gotowania nie ubieramy najlepszej bluzki, a pond to istnieją też fartuszki. Plamy się robią i już, a złośliwy los zsyła je najczęściej na ubrania i rzeczy, które najbardziej lubimy. Dla większości poszkodowanych jednym rozwiązaniem wydaje się oddanie zaplamionej rzeczy do pralni chemicznej i zazwyczaj jest to sposób skuteczny, bo profesjonalne pralnie z profesjonalnymi środkami piorącymi i odplamiaczami, na dodatek uzbrojone w fachową wiedzę, musi dać dobre rezultaty, choć niestety sporo kosztuje.
Są też jednak sprawdzone przez całe pokolenia sposoby na pranie i odplamianie.
Trzeba pamiętać, że najskuteczniej pozbyć się plamy zaraz po tym jak ją zrobimy, obojętnie czy jest z tłuszczu, sosu, wina, soku, czy kawy. Trzeba szybko zaprać ręcznie to miejsce za pomocą ciepłej wody z mydłem lub detergentem i najlepiej jeśli znamy domowy sposób na usuwanie właśnie tego rodzaju plamy. Każda plama ma swoją specyfikę i  zazwyczaj jest bardzo wiele różnych sposobów na pozbycie się jej. Jest jednak przepis na uniwersalny, domowy odplamiacz, który poradzi sobie ze zdecydowaną większością plam .
Oto przepis na uniwersalny domowy odplamiacz-
Mieszamy dwie części standardowej, trzy procentowej wody utlenionej z jedną częścią bezbarwnego i najlepiej bezzapachowego płynu do naczyń, potem  mieszamy i wlewamy do atomizera, spryskujemy tą miksturą zaplamione miejsce, zostawiamy na jakiś czas ( najmniej pół godziny), potem spłukujemy, pierzemy i zazwyczaj plamy już nie ma.
Jeśli chcemy wzmocnić siłę naszego domowego odplamiacza można dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Dla uporczywej plamy można też zmienić proporcje na jeszcze większą korzyść wody utlenionej.
Pamiętajmy, żeby woda utleniona nie była silniejsza niż 3 procent, bo wtedy istnieje duże ryzyko zniszczenia tkaniny.
Nigdy nie zostawiajmy gotowego, domowego odplamiacza na dłużej niż kilka dni, bo straci on swoją skuteczność. Lepiej mieć w domu potrzebne składniki i jeśli zajdzie potrzeba szybko zrobić taki uniwersalny odplamiacz.

 

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy