Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań?

Stęchlizna tworzy się na skutek niewłaściwego przechowywania ubrań. Najczęściej zdarza się to, kiedy wkładamy do szafy lub torby ubrania wilgotne, a z tym najczęściej mamy do czynienia na wakacjach i wycieczkach. Zdarza się też, że szafa jest zbyt pełna, nie ma żadnego dostępu powietrza, albo pomieszczenie w którym stoi  nie jest wentylowane i na dodatek niedostatecznie dogrzewane, a to doskonałe warunki do rozwoju wilgoci, a więc i zapachu stęchlizny.

Stęchlizna  to nie tylko wyjątkowo nieprzyjemny, ale też wyjątkowo trudny do zniwelowania zapach- utrzymuje się nadal nawet po kilkakrotnym praniu i suszeniu. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, więc najlepiej oczywiście nie dopuszczać do powstania zapachu stęchlizny. Przede wszystkim trzeba często i dokładnie wietrzyć pomieszczenie i najlepiej otwierać wtedy szafę. Nie wolno wkładać do szafy brudnych i wilgotnych ubrań i trzeba przewietrzać zgromadzone w szafie ubrania.
Na szczęście są domowe sposoby na skuteczne pozbycie się zapachu stęchlizny. Oto one:

1. Wykorzystanie olejku sosnowego. Olejek sosnowy dość szybko i skutecznie absorbuje zapach stęchlizny, wywabia plamy i na dodatek jest całkowicie bezpieczny dla tkanin. Procedura wygląda następująco- do pustego atomizera wlewamy gorącą wodę oraz olejek sosnowy, potem spryskujemy tym roztworem ubrania dość obficie , pierzemy i suszymy, najlepiej na powietrzu.
2. Wykorzystanie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona doskonale absorbuje nieprzyjemne zapachy, pomaga wywabiać plamy i jest bezpieczna dla tkanin. Procedura jest taka sama – roztwór ciepłej wody i sody oczyszczonej wlewamy do atomizera, spryskujemy nim ubrania, potem pranie i suszenie na słońcu.
3.Wykorzystanie detergentów w proszku . Detergenty w proszku są bardziej skuteczne w pochłanianiu zapachu niż płyny, żele i tabletki do prania. Pranie w dobrym proszku do prania i suszenie na słońcu często wystarcza do pozbycia się zapachu stęchlizny.

 

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy