Skuteczne pranie

Najczęściej nasza wiedza o praniu ogranicza się do oddzielenia jasnych barw od ciemnych i wiedzy na temat detergentów do prania i płukania. Co bardziej wnikliwi doczytują sposób prania na wszywce i starają się przynajmniej dobrze dopasować program prania do wymagań producenta odzieży. Prawda jest taka, że prawie wszyscy popełniają jakieś niedociągnięcia i błędy przy praniu, a potem się dziwią, że te ubrania jakieś wyblakłe, biel straciła swój blask, pościel jakaś sztywna, a kocyk mało, że wypłowiały to jeszcze przestał być uroczo mięciutki. Zanim zaczniemy myśleć o kupnie nowego kocyka i wyrzuceniu bluzki, która kiedyś była śnieżnobiała, warto najpierw  skorzystać z kilku porad, które pomogą skutecznie prać. 

Często nie przychodzi nam w ogóle do głowy podejrzenie, że pralka może być brudna i to może być przyczyną niesatysfakcjonujących wyników prania. Przy zwykłej dla rodziny częstotliwości prania , czyli kilka razy w tygodniu, przynajmniej cztery, pięć razy do roku trzeba pralkę wyczyścić. Po pierwsze puszczamy jeden pusty cykl prania z wysoką temperaturą, ale już bez proszku do prania. W przypadku silniejszych zabrudzeń należy wlać do pojemnika na proszek butelkę octu i wybrać program z wysoką temperaturą- to sprawdzony sposób na pozbycie się osadów z proszków i płynów oraz kamienia.

Skuteczność działania proszków i płynów do prania i płukania można łatwo zwiększyć poprzez wlanie do pojemnika do płukania wyciśnięty sok z cytryny. Oprócz skuteczniejszego prania i delikatnego cytrusowego zapachu, zyskamy bonus w postaci wywabienia ewentualnych plam. Pamiętajmy jednak, że tłuste plamy nie puszczą przy samym soku z cytryny, trzeba je natrzeć wcześniej kredą, a potem dopiero wyprać. 

Puszystość zwiększymy, jeśli do bębna wrzucimy kilka nowych i przede wszystkim czystych piłek tenisowych. 

Przywrócimy biel odzieży, jeśli zamiast płynu do płukania, użyjemy szklanki zwykłego, białego octu.
Skuteczny sposób to namaczanie przed praniem w roztworze sporządzonym z gorącej wody i pięciu tabletek białej aspiryny.
Inny sposób na bielszą biel to namaczanie przed praniem w roztworze- cztery litry wody na jedną szklankę sody oczyszczone. Potem pranie .

Intensywność kolorów będzie większa jeśli do każdego prania dodamy pół szklanki soli kuchennej, choć w przypadku czarnych rzeczy lepiej dodać do płukania szklankę herbaty lub kawy.

 

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy