8 rzeczy, które musisz oddawać do czyszczenia chemicznego

​Każde ubranie posiada metkę z instrukcjami dotyczącymi prania. Na wielu z nich widnieje oznaczenie „tylko do prania chemicznego”, jednak większość osób traktuje to zalecenie raczej, jako sugestię. Tymczasem, ważne jest, aby zwracać uwagę na instrukcje, szczególnie, gdy chodzi o rodzaj i czas prania. Przygotowaliśmy listę ubrań, które zawsze powinny być oddawane do pralni chemicznych. Warto się jej trzymać, aby zachować żywotność swoich ubrań.

Odzież z ozdobnymi detalami
Ponieważ ozdoby takie, jak cekiny, koraliki czy metalowe dżety są często ręcznie przyszywane do ubrania lub przyklejane, wprowadzenie upiększonej w ten sposób odzieży w cykl prania prawdopodobnie zakończy się katastrofą. Aby uzyskać głębokie czyszczenie, które nie zagrozi detalom, należy wybrać pranie na sucho.

Ciemne, kolorowe jedwabie
Chociaż niektóre jedwabie spokojnie wytrzymują ręczne, delikatne pranie, ciemniejsze kolory mają tendencję do odbarwiania się i plamienia pozostałych ubrań i powierzchni. Spróbujmy zwilżyć mały kawałek jedwabiu i osuszmy go ręcznikiem papierowym. Jeśli pozostawi jakiś kolor, zanieśmy go do pralni.

Garnitury
Gdy czyszczenie miejscowe nie rozwiązuje problemu, nadszedł czas, aby zabrać garnitury - zwłaszcza wełniane, które są szczególnie delikatne - do pralni chemicznej. Pralnia nie tylko zadba o ich odpowiednie wyczyszczenie. Nada im także odpowiedni kształt. 

Ubrania plisowane
Nie ma, co do tego wątpliwości. Jeśli odzież jest plisowana, musi trafić do pralni. Profesjonalni pracownicy pralni wyczyszczą rzeczy w taki sposób, aby zachowały wszelkie plisy i fałdy. Niektóre z pralni posiadają nawet maszyny do ponownego fałdowania, które w razie potrzeby mogą uratować naszą ukochaną spódnicę czy sukienkę. 

Materiały delikatne syntetyczne
Chociaż niektóre etykiety powiedzą nam, że tego rodzaju tkaniny można prać na mokro, takie materiały, jak sztuczny jedwab i szyfon, są znane z kurczenia się pod wpływem ciepła. Trudno uprać je w pralce. Zdecydowanie lepiej pozostawić to zadanie profesjonalistom.

Wszystko z podszewką
To dosyć prosta zasada. Wszystko, co posiada podszewkę - sukienki, kurtki, spódnice itp. - musi być prane chemicznie. Ponieważ podczas prania w wodzie może dojść do rozerwania tych elementów odzieży, w tym przypadku również warto zaufać fachowcom.

Skóra i zamsz
Podczas gdy niektórzy mogą twierdzić, że pranie tego typu materiałów w domu jest możliwe, dla dobra swojej ulubionej kurtki skórzanej, po prostu zanieśmy ją do pralni. Pozbędziemy się obaw związanych z kurczeniem się materiału i możliwością pęknięć.

Futra
Noszenie naturalnych futer jest obecnie przedmiotem ostrej dyskusji, ale nie da się ukryć, że często goszczą one w naszych szafach. Żadne futro, które ma skórę na spodzie, nie powinno być prane w domu, ponieważ skóra kurczy się i wysycha po wystawieniu na działanie wody. Dodatkowo, futra klasyczne np. płaszcze z norek czy etole z lisów są bardzo delikatne i mogą stać się suche i łamliwe po wypraniu w wodzie. 

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy