Dlaczego nie należy odplamiać odzieży przed oddaniem do pralni chemicznej?

Oddanie odzieży do pralni chemicznej to doskonała opcja w przypadku ubrań, które nie powinny być prane w naszych domowych pralkach, ani większych pralnicach w pralniach wodnych. Aby ustalić, czy dana odzież nadaje się do czyszczenia na sucho, wystarczy spojrzeć na metkę. Widnieje na niej na ogół informacja o zalecanym sposobie prania. Warto wiedzieć, że ubrania posiadające plamy nie powinny być przez nas wstępnie odplamiane. Jest to zupełnie niepotrzebne, warto jednak mieć świadomość, że ubranie posiada plamy oraz jakiego rodzaju są to plamy.


Przejrzenie ubrań pod kątem plam
Zanim oddamy odzież do pralni chemicznej, należy ją dokładnie przejrzeć pod kątem istniejących plam. Trzeba zwrócić uwagę zarówno na mniejsze plamki, jaki rozlane plamy, które stanowią poważne wyzwanie. Przed rozpoczęciem czyszczenia chemicznego pracownicy pralni muszą być świadomi wszelkich plam, ponieważ mogą one spowodować dodatkowe problemy podczas procesu czyszczenia. Na przykład, jeśli na ubraniach pozostaną resztki cukru lub słodkiego płynu, pozostałości mogą ciemnieć w miarę zwiększania temperatury, powodując powstanie jeszcze większej i bardziej zauważalnej plamy. Pracownicy pralni, oczywiście, dokładnie skontrolują przyniesioną przez nas odzież szukając plam i zabrudzeń, ale możemy ułatwić im to zadanie.

Pralnia jest po to, by usuwać plamy
W większości przypadków nie ma potrzeby, aby próbować usunąć plamy przed przyniesieniem odzieży do pralni chemicznej. Pralnie zalecają nawet całkowite powstrzymanie się przed tego rodzaju praktykami. Musimy mieć świadomość, że w procesie czyszczenia na sucho wykorzystuje się różne rodzaje płynów do usuwania zabrudzeń i plam ze wszystkich rodzajów tkanin. Czyszczenie na sucho może nawet rozpuszczać tłuszcze i plamy olejowe o wiele skuteczniej, niż woda. Próbując odplamić wstępnie odzież, możemy doprowadzić do tego, że proces czyszczenia stanie się trudniejszy do wykonania, materiał obkurczy się lub straci kolor. Pranie na sucho doskonale usuwa plamy z wełny i jedwabiu, których nie można prać w wodzie.

Jeśli zauważyliśmy ostatnio plamę na ulubionym ubraniu, ale nie mamy pewności, jak ją skutecznie usunąć bez uszkodzenia odzieży, najlepszym rozwiązaniem będzie przyniesienie jej do pralni chemicznej. Pralnia chemiczna jest w stanie wykonać specjalne zabiegi punktowe, które są ukierunkowane na indywidualne plamy. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z plamą olejową, plamą ze smaru, plamą po winie czy plamami z żywności, czyszczenie na sucho może je usunąć bez żadnych szkód. Ponieważ zwykle łatwiej jest poradzić sobie ze świeżą plamą, niż już zaschniętą, powinniśmy zdecydować się na natychmiastowe oddanie poplamionych rzeczy do pralni.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy

profesjonalne pralni przemysłowe sovrana