Proces prania chemicznego

Pralnia chemiczna to punkt usługowy, z którego często korzystamy. Zawsze wygodnie mieć w pobliżu pralnię, na wypadek gdyby nasz ulubiona sukienka miała bliskie spotkanie z tłustym sosem lub lampką wina lub gdy nadchodzi zimna i trzeba odświeżyć stare płaszcze, garnitury i marynarki tak, żeby wyglądały i pachniały jako nowe. Z pralni chemicznej korzystamy też często, zarówno przed ważną uroczystością, jak i po niej. Dla nas jako klientów cały proces jest w zasadzie niewidzialny i rozgrywa się gdzieś za sceną – po prostu oddajemy odzież do pralni, po czym odbieramy ją czystą i wypraną wskazanego dnia. Zobaczmy więc, jak wygląda sam proces prania chemicznego.

Ogólnie rzecz biorąc, usługi pralni chemicznej polegają na dokładnym czyszczeniu ubrań i rzeczy, które nie przeznaczone są lub nie nadają się do prania mechanicznego lub ręcznego w warunkach domowych. Chodzi tutaj więc o różnego rodzaju garnitury, płaszcze wełniane, eleganckie suknie czy suknie ślubne, których nie chcemy zniszczyć. Zapewne oddając te rzeczy do pralni chemicznej, mało kto z nas zastanawia się nad tym, jak właściwie są one doprowadzane do stanu czystości. Jeśli zacząć drążyć temat głębiej, zapewne szybko okaże się, że funkcjonowanie pralni chemicznej to dla większości z nas czarna magia. Warto jednak wiedzieć, jak nasze ubrania są rzeczywiście prane i dlaczego tak ładnie pachną oraz wyróżniają się świetnym kolorem, żeby mieć pewność, że usługa została dobrze wykonana.

Przyjęcie odzieży do prania
Zanim odzież zostanie przyjęta do prania chemicznego przez pracownika pralni, jest ona odpowiednio przygotowywana. Podstawowa rzecz to sprawdzić czy można ją poddać praniu chemicznemu i właśnie z tego powodu dokładnie przegląda się sztuki odzieży, sprawdza się kieszenie oraz to, czy są jakieś plamy lub przetarcia. Następnym krokiem jest zabezpieczenie odzieży przed ewentualnymi uszkodzeniami, jakie mogą powstać w trakcie procesu właściwego prania chemicznego. W sytuacji, gdy pojawiają się jakieś wątpliwości wynikające np. z treści wszywki, pracownik poddaje odzież próbce chemicznej na szyciu z lewej strony. Dopiero po tym procesie pracownik pralni podejmuje ostateczną decyzje, czy daną sztukę odzieży wycofać czy przeznaczyć do prania np. na sucho. Choć brzmi to skomplikowanie, dla profesjonalistów jest to bardzo szybki proces, lata doświadczenia sprawiają, że czasem wystarczy rzut oka i dotknięcie materiału, żeby wiedzieć co i jak trzeba prać.

Właściwe pranie chemiczne
Teraz pracownicy przystępują do prania, transportując ubrania do wielkiego agregatu, gdzie rozpoczyna się pierwszy proces, jakim jest usuwanie najtrudniejszych plam. Do ich usunięcia wykorzystuje się rozpuszczalnik organiczny. Roztwór ten jest wyjątkowo silny, dlatego pod koniec początkowej fazy czyszczenia musi on zostać poddany destylacji. Sam proces usuwania zabrudzeń nie jest specjalnie długi i trwa ok 40 minut. W międzyczasie pracownik wybiera odpowiedni detergent do usunięcia wszystkich plam. Jest on podobny do proszku, którego powszechnie używamy w domach. Ten proces prania na sucho trwa do 60 minut. Kiedy odzież jest już zupełnie czysta, poddaje się ją tzw. procesom zapachowym, które nadają jej ładny zapach. Teraz wyprane ubrania oddawane są do prasowania, po czym oddaje się je do pakowania i odwiesza na oznaczonym miejscu, gdzie czeka na odebranie przez właściciela.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy