Na czym polega pranie chemiczne?

Pralnie chemiczne stają się coraz popularniejsze i możemy zaobserwować coraz więcej punktów. Nic dziwnego, w końcu pralnia chemiczna to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i często jedyny ratunek dla naszych ubrań. Przecież każdemu z nas zdarzył się wypadek z naszą ulubioną sukienką czy koszulą i tylko dzięki chemicznemu praniu, udało się je uratować. Punkty te warto też odwiedzić, kiedy przychodzi sezon jesienno-zimowy lub mamy przed sobą ważne wydarzenie bądź uroczystość. Zanosimy wówczas swoje płaszcze, jesionki, garnitury, czy inną uwielbianą część garderoby do pralni chemicznej, aby znów wyglądały jak nowe. Samo oddanie odzieży do pralni zajmuje klika minut w punkcie pralniczym, po czym odbieramy ją czystą i wypraną wskazanego dnia. W międzyczasie nasze ubrania zostają poddane specjalistycznym procesom chemicznym, o których więcej poniżej.

Pralnia chemiczna to punkt, który oferuje usługi prania ubrań i rzeczy, które nie nadają się do prania mechanicznego bądź ręcznego w warunkach domowych. Będą to więc takie elementy garderoby, jak garnitury, eleganckie suknie, płaszcze wełniane czy suknie ślubne. Oddając te rzeczy do pralni chemicznej nie zastanawiamy się w zasadzie nad tym, jak rzeczywiście są one prane i proces ten wygląda. Warto wiedzieć, że pranie chemiczne jest również nazywane praniem na sucho. W tekście wyjaśniamy czy ubrania rzeczywiście są prane na sucho i dlaczego tak ładnie pachną po praniu.

Przed praniem
Nim pracownicy pralni przyjmą odzież do prania chemicznego muszą ją odpowiednio przygotować i przede wszystkim sprawdzić czy można ją poddać temu procesowi. Z tego powodu odzież jest dokładnie oglądana, sprawdza się kieszenie i czy są jakieś plamy, przetarcia. Potem odzież zabezpieczana jest przed ewentualnymi uszkodzeniami, jakie mogą powstać w trakcie prania. Gdyby na tym etapie pojawiły się jakieś wątpliwości wynikające z treści wszywki, pracownik robi próbę chemiczną na szyciu z lewej strony. Po wszystkim pracownik pralni ostatecznie decyduje, czy daną sztukę odzieży wycofać czy przeznaczyć do prania na sucho.

Zasada działania prania chemicznego
Zasadniczo funkcjonowanie pralni chemicznych jest całkiem proste. Wygląda to tak, że do wielkiego agregatu transportuje się ubrania, gdzie następuje pierwszy proces, czyli usuwanie najtrudniejszych plam. Do usuwania tych najcięższych plam pralnie chemiczne wykorzystują specjalny rozpuszczalnik organiczny, który jest bardzo silnym, rakotwórczym środkiem. Właśnie dlatego pod koniec początkowej fazy czyszczenia ulega on destylacji. Sam proces usuwania tych ciężkich zabrudzeń trwa od 30 do 40 minut, a w międzyczasie pracownik wybiera właściwy detergent w celu usunięcia wszystkich plam. Jest on podobny do proszku, którego powszechnie używamy w naszych domowych pralkach. Proces właściwego prania na sucho trwa do godziny a gdy ubranie jest już zupełnie czyste, zostaje poddane specjalnym procesom zapachowym. W trakcie nadaje się ładny zapach poprzez użycie specjalnego płynu do płukania, podobnego do tego, którego używamy w typowych pralkach. Kiedy już odzież wyróżnia się wyjątkową wonią, pora na prasowanie. Metod prasowania jest dużo i to, jaką wybierze pracownik zależy od rodzaju garderoby oraz materiału. Pracownik może zdecydować się na agregat, żelazko lub specjalne manekiny. Po uprasowaniu ubranie oddaje się do pakowania i odwiesza na oznaczonym miejscu, gdzie właściciel może je odebrać.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy