Jak skutecznie wyczyścić dywan lub tapicerkę?

Dywany znów wracają do łask, podobnie jak tapicerowane meble. Po latach zachwytu odsłoniętą w pełni podłoga, znów zaczynamy doceniać walory dekoracyjne dywanów i wykładzin, a także przyjemne odczucia, jakie wiążą się z postawieniem stóp na puszystym elemencie dekoracyjnym. Szczególnie, że współczesne dywany bywają naprawdę piękne i różnorodne i niewiele mają wspólnego z tanimi dywanami z czasów PRL, które niektórzy pamiętają, co zniechęca ich do wprowadzenia dywanu do wnętrza, bo boją się przytłoczenia i wyglądu domu.

Jednak dywan, aby był piękny i nie szkodził zdrowiu musi być regularnie czyszczony. Nawet jeśli nie mamy w domu zwierząt, w strukturę dywanu wnikają cząstki kurzu i inne zabrudzenia. Trudno też uniknąć zaplamienia dywanu, jeśli rzeczywiście korzystamy z domu – szczególnie, gdy w rodzinie są też małe dzieci, plamy na dywanie to codzienność. Dlatego zwykłe odkurzanie, choć jest podstawą, nie wystarcza.

Eksperci z firmy Sovrana, która jest liderem w branży pralniczej rekomendują, by regularnie oddawać dywan do profesjonalnego czyszczenia. Sovrana poleca czyszczenie w systemie natryskowo – ssącym, czyli inaczej ekstrakcyjne czyszczenie dywanów.

Jak przebiega takie pranie dywanu?
Na początku dywan jest odkurzany, jednak wygląda to nieco inaczej niż w warunkach domowych. Przede wszystkim używa się odkurzacza przemysłowego o dużo większej mocy i sile ssącej. W użyciu są też ekstraktory, które unoszą włókna dywanu i rozluźniają jego zbitą strukturę, co umożliwia usunięcie zabrudzeń tkwiących w głębi dywanu. Na tym etapie usuwa się różnego rodzaju nierozpuszczalne zabrudzenia, czyli kurz, okruszki itp.

Kolejnym etapem profesjonalnego prania dywanu zalecanego przez firmę Sovrana jest rozpuszczenie zabrudzeń, które tego wymagają. Na tym etapie używa się różnego rodzaju środków chemicznych, które reagują z różnego typu zabrudzeniami. Na przykład zamieniają tłuste plamy w emulsję. Środki odplamiające pomogą wywabić nawet uporczywe plamy, na przykład z kawy lub wina, a także te białkowe, czyli z krwi. Rozpuszczone zabrudzenia są następnie usuwane z powierzchni dywanu urządzeniem ssącym. Teraz można jeszcze użyć środków dodatkowych, mogą to być detergenty o działaniu antyalergicznym, uszlachetniające i zmiękczające czy neutralizatory, których zadaniem jest usunięcie śladów zapachowych po wcześniej używanych środkach.

Ostatni etap ekstrakcyjnego prania dywanów to suszenie. Jest on bardzo ważny, bo tylko dokładnie wysuszony dywan nie będzie się odkształcał pod stopami, czy jeśli postawimy meble. Poza tym wilgotny dywan łatwo może stać się siedliskiem pleśni i innych grzybów, co nie tylko go zniszczy, ale jest też szkodliwe dla naszego zdrowia.

Jak dbać o dywan na co dzień?
Choć regularne pranie w pralni jest ważne, o dywan musimy dbać na co dzień, bo nagromadzenie brudu może sprawić, że nie uda się go usunąć, wniknie on głęboko w strukturę włókien. Podstawą jest regularne odkurzanie. Jeśli posiadamy dywan z długim runem, warto zaopatrzyć się w specjalne szczotki do tego typu dywanów, które unoszą włosy i pozwalają wygarnąć brud z ich podstawy. Szczególnej dbałości wymagają dywany i wykładziny w pomieszczeniach biurowych, gdzie codziennie chodzi mnóstwo ludzi, często w butach. Wówczas odkurzanie powinno odbywać się co najmniej raz dziennie, ze szczególnym uwzględnieniem strefy przy wejściu, gdzie nagromadzeniu brudu jest największe. Warto zaopatrzyć się w podręczny zestaw detergentów do usuwania plam od razu po tym, jak powstaną – wówczas dywan na dłużej zachowa dobry wygląd.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy