Co musisz wiedzieć o praniu chemicznym?

Pranie chemiczne to proces stosowany do usuwania zabrudzeń, plam i przywracania tkanin do idealnego stanu bez użycia wody. Rzymianie używali amoniaku pochodzącego z moczu, aby odświeżyć delikatne, wełniane tkaniny, z których robione były ich tuniki. W XIX wieku Francuzi zastąpili te dosyć kontrowersyjne dla nas dzisiaj metody czyszczeniem za pomocą ropy naftowej. Obecnie dostępnych jest wiele płynów do czyszczenia na sucho, które wbrew nazwie wcale suche nie jest. Chodzi o to, że podczas prania nie stosuje się wody

Proces czyszczenia na sucho
Maszyna do czyszczenia na sucho przypomina wyglądem tradycyjną pralkę ładowaną od przodu, z wyjątkiem tego, że jest znacznie większa. Bez względu na markę, model i rozmiar, wszystkie maszyny do czyszczenia na sucho skonstruowane są w podobny sposób. Posiadają bęben, w którym umieszcza się zabrudzone ubrania. Ponieważ płyn do czyszczenia na sucho jest przechowywany w specjalnych zbiornikach i musi być przenoszony do bębna, nieodłącznym elementem urządzenia jest pompa płynu. Proces filtracji i destylacji (proces odparowywania) pozwala na oczyszczanie płynu i jego ponowne wykorzystanie. Co oczywiście, przynosi spore oszczędności.

Płyny do czyszczenia na sucho
Dzięki licznym badaniom i rozwojowi technologii, płyny do czyszczenia na sucho stały się bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla naszych tkanin i środowiska. Właściciele pralni oraz konsumenci mają dziś wiele możliwości wyboru.

Wynaleziony w latach trzydziestych XX wieku PERC, czyli perchloroetylen jest syntetycznym płynem chlorowęglowym stosowanym w pralniach suchych. Jest bezbarwny i niepalny. Ma doskonałą zdolność usuwania zabrudzeń olejowych, ale wiąże się z dużym ryzykiem czyszczenia odzieży zawierającej plastikowe wykończenia oraz ozdoby takie, jak cekiny, cyrkonie lub sitodruk.
Nieodpowiedzialne stosowanie PERC może prowadzić do zagrożenia dla ludzi i środowiska, jest on, bowiem niezwykle toksyczny.

Węglowodór stał się bardziej popularny, jako alternatywa dla PERC. Do czyszczenia używane są lotne związki organiczne na bazie ropy naftowej. Chociaż płyny węglowodorowe są łatwopalne, ryzyko zmniejsza się dzięki nowoczesnej technologii i właściwej obsłudze. Węglowodór jest mniej agresywnym płynem, niż PERC, dlatego jest stosowany do czyszczenia tworzyw sztucznych i tkanin poliuretanowych.

Chociaż dwutlenek węgla, czyli ciekłe CO2 jest bezpieczniejsze, od tradycyjnych płynów do czyszczenia na sucho, większość ekspertów zgadza się, że jest o wiele słabszym środkiem czyszczącym. Ciekłe CO2 jest skuteczny w usuwaniu zapachu dymu, sadzy i toksycznych pozostałości. Ma minimalny wpływ na środowisko i generuje niski poziom gazów cieplarnianych w porównaniu do płynów organicznych.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy