Co należy, a czego nie należy czyścić na sucho?

Czasami wydaje Ci się, że producenci odzieży sprzysięgli się przeciwko Tobie. Właśnie kupiłaś na promocji fantastyczną sukienkę. Jednak po powrocie do domu spoglądasz na metkę i widzisz komunikat „Czyścić chemicznie!”. Zaoszczędziłaś trochę, a tym czasem będziesz musiała ponosić koszt czyszczenia sukienki w pralni chemicznej. Zamiast opierać się wyłącznie na instrukcjach prania, spójrz na materiał, z którego wykonana jest odzież. Rodzaj tkaniny ma czasem o wiele większe znaczenie, niż zalecenia producenta. W niektórych przypadkach liczy się zaawansowanie technologiczne pralki oraz Twoja wiedza i umiejętności związane z praniem. Wielu producentów zaleca czyszczenie ubrań na sucho, bo chcą ominąć problemy związane ze zwrotami w razie ich uszkodzenia.

Tkaniny, które nie wymagają czyszczenia na sucho
Do prania chemicznego na pewno nie musimy oddawać bawełny. Jednak powinniśmy prać ją w pralce na zimno lub ciepło razem z tkaninami o podobnych kolorach. Większość bawełnianych ubrań może być także bezpiecznie suszona w suszarce. Tkaniny syntetyczne także nie wymagają oddawania ich do pralni chemicznej. Należą do nich poliester, nylon, spandeks, akryl i octan. Nie kurczą się, więc można je bezpiecznie prać w ciepłej wodzie.

Tkaniny, które powinny być prane chemicznie
W przypadku pościeli mamy do wyboru kilka opcji. Można prać ją ręcznie w niskiej temperaturze, ale często wymaga prasowania. Pościel wykonana jest często z włókien lnianych i znana z tego, że w trakcie upałów zapewnia przyjemny chłód i świeżość. Niepoprawnie prana może stracić wiele na jakości. Dlatego w przypadku odzieży lnianej zalecane jest czyszczenie na sucho.

Rayon jest trudnym materiałem, ponieważ jest uważany za półsyntetyczny. Wykonany jest z czystego włókna celulozowego. Barwniki mogą farbować w trakcie prania, a rayon może się skurczyć lub stracić swój kształt po praniu w ciepłej wodzie. Mycie ręczne w zimnej wodzie z łagodnym detergentem jest pewnym rozwiązaniem, ale czyszczenie na sucho to bezpieczniejsza opcja.

Jedwab jest materiałem naturalnym i dlatego jest trwały. Jest to tkanina bardziej luksusowa, dlatego należy zachować ostrożność, aby pozostała miękka i jedwabista. Barwniki z jedwabiu mają tendencję do farbowania i dlatego powinny być prane chemicznie lub ręcznie w zimnej wodzie. Powinniśmy również użyć łagodnego detergentu. Czyszczenie na sucho jedwabiu jest o wiele łatwiejsze.

Wełna jest mocną tkaniną i jeśli to możliwe, powinna być czyszczona na sucho. Gdy wymaga to od nas zbyt wiele zachodu, wełniane rzeczy możemy uprać samodzielnie w zimnej wodzie, ponieważ wełna kurczy się w ciepłej lub gorącej wodzie.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy