Czy dzięki czyszczeniu w pralni chemicznej moje ubrania będą trwalsze?

Wiele osób postrzega czyszczenie chemiczne, jako element dbania o swoją garderobę. Niektóre ubrania wymagają po prostu delikatniejszego traktowania, niż wrzucenie ich do pralki. Czy korzystanie z usług pralni chemicznej może jednak rzeczywiście przedłużyć żywotność odzieży? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw sprawdzić, co się właściwie dzieje, kiedy oddajemy ubrania do czyszczenia na sucho.

Czym dokładnie jest pranie chemiczne?
Zacznijmy od wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z nazwą. Termin "czyszczenie chemiczne" oznacza po prostu sposób czyszczenia ubrań lub innych tkanin bez użycia wody. Stąd bardzo często nazywany jest czyszczeniem na sucho. Sama idea prania chemicznego powstała w 1885 roku, jednak od tego czasu proces ewoluował, stał się wydajniejszy oraz bezpieczniejszy dla ubrań.
Jak wspomnieliśmy w czyszczeniu na sucho pomijana jest woda. Zamiast niej używane są inne ciecze. Najczęściej ubrania są czyszczone delikatnym rozpuszczalnikiem na bazie ropy naftowej zwanym perchloroetylenem (w skrócie perc). Perc rozpuszcza brud i oleje, które mogą przylgnąć do ubrania, nie uszkadzając struktury tkanin.

Kiedy zostawiamy swoje ubrania w pralniach chemicznych, po segregacji są one umieszczane w bębnach urządzeń piorących z odpowiednią ilością rozpuszczalnika. Gdy bęben obraca się, cząsteczki brudu odrywają się od tkanin i „zawieszane” są w rozpuszczalniku, zanim zostaną całkowicie odfiltrowane. Oczywiście, jeśli mamy do czynienia z jakimiś szczególnie odpornymi plamami, będą one wymagały nieco indywidualnej, szczególnej uwagi. Możemy być jednak pewni, że profesjonalni pracownicy pralni poradzą sobie z nawet najgorszymi plamami.

Usługi pralni chemicznych, a dłuższa żywotność odzieży
Wracając do początkowego pytania: czy ten proces sprawi, że ubrania będą trwalsze? Prosta odpowiedź brzmi "tak". Przede wszystkim proces prania chemicznego jest bardziej delikatny, niż pranie na mokro, które w większym stopniu ściera tkaniny. Niektóre materiały są szczególnie wrażliwe na zanurzenie w wodzie lub na wysokie temperatury. Bębny urządzeń do czyszczenia na sucho obracają się wolniej i łagodniej, a sam proces nie wykorzystuje wody. W związku z tym możemy oczekiwać mniejszego zużycia ubrań.

Pralnia chemiczna zachowuje właściwości tkaniny
Odbarwienia i kurczenie się tkanin to jeden z minusów prania na mokro. Używanie łagodnego rozpuszczalnika, takiego jak perc, zamiast gorącej wody i mydlanego detergentu, będzie lepiej chronić kolor i teksturę naszych tkanin. Jeśli kiedykolwiek widzieliśmy postrzępiony i poplamiony wełniany sweter lub jedwabną suknię, która nie nadawała się do założenia prawdopodobnie był to rezultat prania na mokro.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy