Co oddawać, a czego nie oddawać do prania chemicznego?

W większości miejsc na świecie instrukcje dotyczące prania znajdujące się na etykietach odzieżowych oznaczają to samo. Warto jednak mieć na uwadze, że są to jedynie zalecenia, a nie sztywne zasady, których musimy się bezwzględnie trzymać. Oznaczenie „czyszczenie chemiczne” mówi, że daną rzecz warto oddać do pralni chemicznej, bo szybciej i bardziej profesjonalnie poradzi sobie ona z czyszczeniem. Jednak duża część ubrań oznaczonych w ten sposób może być prana w domu. Musimy po prostu wiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Jeśli nie jesteśmy pewni metody pielęgnacji danego ubrania, lepiej nie ryzykujmy i powierzmy to zadanie profesjonalistom.

Jakie ubrania oddać do czyszczenia chemicznego?
Jeżeli oznaczeniu „pranie chemiczne” nie towarzyszy słowo „tylko” możemy potraktować je, jako sugestię producenta i spróbować uprać ubranie w domu. Producenci odzieży mają skłonność do sugerowania czyszczenia na sucho, ponieważ chcą uniknąć skarg konsumentów wynikających ze zniszczonych rzeczy. Jednak istnieje kilka kategorii ubrań, które wymagają czyszczenia chemicznego. Należą do nich: ubrania z podszewką, stroje ozdobione cekinami, koralikami i innymi detalami, garnitury, a w szczególności garnitury wełniane, bardzo zabrudzona lub poplamiona odzież, spódnice, sukienki i spodnie z plisami, delikatne syntetyki, takie jak sztuczny jedwab oraz mieszanki tkanin.

Co możemy wyprać w domu?
Kaszmir i wełna wytrzymają dłużej, jeśli są prane ręcznie. Pamiętajmy jednak, że musi to być wyjątkowo delikatne pranie. Mocniejsze włókna syntetyczne, takie jak poliester i nylon można z powodzeniem prać ręcznie lub w zimnej wodzie w pralce. W warunkach domowych wypierzemy także wyroby bawełniane i lniane, o ile nie posiadają zdobień, podszewek czy plis.

Gdy nie wiemy, jak wyczyścić daną rzecz
W razie wątpliwości najlepsze jest czyszczenie chemiczne. Jeśli nie jesteśmy całkowicie pewni, czy możemy coś wyprać ręcznie, unikajmy ryzyka zniszczenia oddając odzież do pralni chemicznej. Wybierzmy jednak odpowiednią pralnię. W większości pralni do czyszczenia odzieży używany jest perchloroetylen, znany, jako perk. Ten związek chemiczny jest uwalniany do atmosfery, zanieczyszcza wodę, uszkadza rośliny i negatywnie wpływa na zwierzęta. Może także zubożyć warstwę ozonową. U ludzi powoduje natomiast zawroty głowy, nudności, bóle głowy i zmęczenie. Długookresowe konsekwencje ekspozycji na perchloroetylen mogą obejmować uszkodzenie skóry i wątroby, niewydolność oddechową i wyższe wskaźniki niektórych typów nowotworów. Dlatego wiele pralni stosuje także łagodniejsze rozpuszczalniki węglowodorowe lub płynny silikon. 

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy