Pranie wodne odzieży skórzanej w systemie Wet Cleaning
23 marca 2019Każdy z nas wie, że pranie skórzanej odzieży nie należy do najłatwiejszych zadań. Na szczęście od teraz czyszczenie skóry może odbywać się przy pomocy wody w innowacyjnym systemie Wet Cleaning. Jest to alternatywny, bardziej naturalny sposób w stosunku do czyszczenia chemicznego. System ten pozwala na pranie w wodzie bardzo delikatnych włókien w tym odzieży skórzanej w specjalnej pralnico-wirówce, która wyposażona jest w Komputer Full Control. Pozwala on na tworzenie własnych programów lub modyfikowanie istniejących w pełnym zakresie – czasu, ilości procesów prania, prędkości wirowania, jak również temperatury prania. Podłączenie specjalnych pomp dozujących do tego komputera pozwala również na precyzyjne dozowanie środków chemicznych.
Wet Cleaning System to nowoczesna metoda prania wodnego, opracowana przez firmę Sovrana dla garderoby wykonanej ze wszystkich rodzajów tkanin i skór. Należy jednak zaznaczyć, że za wyjątkiem skór licowych. Rozwiązanie jest całkowicie bezrozpuszczalnikowy i wykorzystuje profesjonalny sprzęt do czyszczenia ubrań, które wcześniej można było czyścić wyłącznie chemicznie. W systemie Wet Cleaninig zastosowano również nowoczesne rozwiązania w zakresie suszenia, które nie niszczą garderoby i jej formy.
Zalety metody
Należy podkreślić, że czyszczenie odzieży skórzanej w wodzie, przynosi bardzo dobre efekty przy usuwaniu brudu, który jest ciężko usuwalny w praniu chemicznym. Metoda ta sprawdza się szczególnie dobrze przy usuwaniu zabrudzeń i plam z krwi, wymiocin, wina, herbaty, kawy, lodów, jajek itd. W czasie prania w wodzie zaleca się używanie pralnic wodnych wyposażonych m.in. w kontrolę temperatury, poziomu wody, prędkości obrotów bębna, wirowania oraz precyzyjne dozowanie środków chemicznym specjalnymi pompami dozującymi. Czyszczenie skór w wodzie powoduje łatwiejsze wykończenie i uszlachetnianie wyrobu a po praniu. Dzieje się tak, ponieważ skóra w mniejszym stopniu narażona jest na utratę oryginalnej miękkości i koloru. Nie oznacza to, że ma innych niebezpieczeństw. Materiał te narażone są na uszkodzenia materiału lub skurczenie wyrobu, jeśli temperatura wody nie będzie stale kontrolowana podczas prania a podczas suszenia nastąpi brak kontroli temperatury i błędy w działaniu mechanicznym.
Co po praniu?
Po zakończeniu właściwego procesu prania, odzież skórzana poddawana jest oczywiście dalszej obróbce wykańczającej. Wszystko odbywa się w suszarce bębnowej przy zachowaniu technologii Wet Cleaning. Zastosowanie KOMPUTERA FULL CONTROL pozwala na ustawienie dowolnego programu suszenia, który zależeć będzie od rodzaju odzieży skórzanej poddawanej procesowi pod względem czasu, cyklu suszenia, temperatury oraz poziomu wilgotności. Impregnacja oraz uszlachetnianie może odbywać się w komorze w kabinie do impregnacji. Proces ten wykonywany jest przy użyciu środka impregnującego, który dobierany jest do rodzaju impregnowanej skóry przy pomocy pistoletu natryskowego a odzież znajduje się na specjalnym manekinie. Warto zaznaczyć, że profesjonalna kabina do impregnacji wyposażona jest w wentylację wyciągową o wydajności około 5.000 m3/h i trafiają do niej tylko niektóre skóry, po impregnacji w urządzeniu.
Prasowanie na manekinie
To końcowy etap wykończania odzieży skórzanej, który przywraca odpowiedni fason garderoby oraz pozwala na wyprasowanie podpinki. Podczas fazy nadmuchu, kiedy ubranie jest „napompowana” odbywa się dodatkowe wygładzanie skór zamszowych przy użyciu specjalnych gąbek, w celu nadania tzw. „efektu dłoni”. Skóra po takim procesie czyszczenia będzie prezentować się jak nowa!