Czyścić chemicznie czy nie czyścić – oto jest pytanie!

Właściwe czyszczenie i pielęgnacja sprawiają, że odzież staje się trwalsza i może wyglądać, jak nowa przez cały cykl użytkowania. Różne metody czyszczenia obejmują typowe pranie na mokro, a także czyszczenie na sucho. Jednak wybór odpowiedniej metody może być nieco trudny. Głównym czynnikiem wpływającym na typ prania jest rodzaj pranych tkanin.

Czym jest czyszczenie na sucho?
Z definicji czyszczenie na sucho to metoda czyszczenia wykorzystująca rozpuszczalnik chemiczny inny, niż woda. Typowym rozpuszczalnikiem wybranym do czyszczenia na sucho jest tetrachloroetylen znany w branży również, jako "perk." Czyszczenie na sucho to proces stosowany do czyszczenia delikatnych tkanin, które nie mogą znieść intensywnego prania w zwykłych pralniach automatycznych. Łagodniejsza metoda czyszczenia, jaką jest czyszczenie na sucho zapewnia przewagę nad delikatnym praniem ręcznym. Jest, bowiem o wiele bardziej wydajna.

Czego nie wolno czyścić chemicznie?
Podczas gdy czyszczenie na sucho jest metodą przeznaczoną do czyszczenia i pielęgnacji delikatnych rodzajów tkanin, niektóre typy materiałów mogą nie wytrzymać procesu czyszczenia na sucho. Ponieważ w trakcie czyszczenie na sucho wykorzystuje się chemiczne środki czyszczące, tkaniny prane w ten sposób muszą być na nie odporne. Typowe tkaniny, dla których pranie chemiczne może być niebezpieczne to materiały zawierające lub wykonane z tworzywa sztucznego, PCV lub poliuretanu.

Czym się kierować oddając odzież do pralni chemicznej?
Chociaż może być trudno określić, które przedmioty muszą lub powinny być prane chemicznie, pomocnych może okazać się kilka prostych wskazówek. Pierwszym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę jest możliwość moczenia tkaniny w wodzie. Tkaniny takie jak kaszmir i wełna są podatne na utratę kształtu pod wpływem wody i najprawdopodobniej będą się kurczyć, dlatego należy unikać typowego prania. Kolejną delikatną tkaniną jest jedwab. Można go, co prawda prać ręcznie, jednak nigdy nie powinien być całkowicie zanurzony ani prany w pralce.

Typowe, codzienne tkaniny, takie jak mieszanki bawełny i poliestru, można zwykle prać w zwykłej pralce, ale gdy są one elementem bardziej złożonych projektów ubrań, powinny być prane na sucho. Najlepszym przykładem są sukienki i spódnice z poliestrowymi podszewkami, których nie można przecież oddzielić od reszty ubrania.

Podczas próby odpowiedzi na pytanie, co należy czyścić, a czego nie powinno się czyścić chemicznie ważne jest zrozumienie samego procesu, określenie rodzaju materiału oraz związanych z nim środków czyszczących. Podczas gdy większość tkanin można bezpiecznie czyścić chemicznie, te szczególnie wrażliwe na środki chemiczne mogą ulec zniszczeniu.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy