Czyszczenie chemiczne odzieży skórzanej

Naturalne skóry posiadają nie tylko swój wyjątkowy charakter, ale również specyfikę materiału. Jak każdy element garderoby z czasem noszą ślady użytkowania, mogą być wytarte i zaplamione. Ubrania skórzane podlegają procesowi starzenia, na której dodatkowo wpływają warunki atmosferyczne, takie jak ciepło, światło i wilgotność. Właściwe techniki czyszczenia i renowacji pozwalają zniwelować oznaki działania czasu i użytkowania oraz przywrócić skórze estetyczny wygląd. Tylko profesjonalne czyszczenie chemiczne jest w stanie przywrócić świeży wygląd skórzanej kurtki, torebki czy butów.

Czyszczenie garderoby skórzanej w agregacie chemicznym odbywa się przy pomocy rozpuszczalnika – PER, KWL, SYSTEM K4 lub GreenEarth. Konstrukcja takiego agregatu i zastosowane w nim rozwiązania techniczne pozwalają na pracę w obiegu zamkniętym, a więc bez ubytków rozpuszczalnika. Odzież skórzana czyszczona w specjalistycznym agregacie chemicznym poddawana jest następującym etapom – pranie wstępne, pranie zasadnicze, odwirowanie, suszenie, chłodzenie oraz pozbawianie zapachu rozpuszczalnika. Sam cykl pralnia trwa około 1-1,5 godziny, jednak jak widać jest on dość skomplikowany.

Używane środki
W procesie prania chemicznego garderoby skórzanej używane są oleje natłuszczające podawane w różnych proporcjach, w zależności od rodzaju czyszczonej odzieży, koloru oraz stopnia zabrudzenia. Umiejętne kalkulowanie ilości każdego z nich ma bardzo duży wpływ na jakość czyszczenia i natłuszczania w agregacie chemicznym oraz na sam wynik końcowy – a więc to, jak odzież będzie wyglądać. Właściwe wyczyszczenie garderoby jest podstawą do poprawnego zaimpregnowania oraz wykończenia.

Proces czyszczenia
Po zakończeniu procesu czyszczenia odzież skórzana poddawana jest dalszej obróbce wykańczającej w kabinie do impregnacji za pomocą środka impregnującego, który dobrany jest do rodzaju impregnowanej skóry. Proces ten odbywa się przy pomocy pistoletu natryskowego a odzież znajduje się na manekinie. Taka kabina do impregnacji wyposażona jest w wentylację wyciągową o wydajności około 5.000 m/h i trafiają tu przede wszystkim skóry licowe, a więc gładkie, jak również niektóre skóry, które wymagają dodatkowej impregnacji lub retuszu, jak np. przyciemnienia szwów. Warto wiedzieć, że skóry licowe muszą być przed impregnacją wyprasowane na specjalnej prasie do prasowania. W procesie impregnacji i uszlachetniania wykorzystuje się środki impregnujące oraz zmiękczające, które podawane są w różnych proporcjach w zależności od rodzaju wykańczanej odzieży skórzanej.

Prasowanie
Prasowanie na manekinie to końcowy etap wykończania odzieży skórzanej. Chodzi głównie o przywrócenie odpowiedniego fasonu garderoby oraz wyprasowania podpinki. Podczas fazy nadmuchu suchej pary – dzięki zastosowaniu opcji osuszacza podawanej pary – gdy odzież jest „napompowana”, odbywa się dodatkowe wygładzanie skór zamszowych. Dzieje się to za pomocą specjalnych gąbek, które nadają tzw. „efektu dłoni”. Po wszystkim odbywa się kontrola jakości szwów po całym procesie tak, aby wiedzieć, czy wymagają one podklejenia.

Farbowanie
Uprana skóra licowa może zostać poddana renowacji, a więc farbowaniu. W tym celu na całą powierzchnię zewnętrzną nanosi się – przy użyciu gąbki lub pistoletu natryskowego – odpowiednio dobrany barwnik na bazie wody, skutecznie przebadany w zakresie krycia skór licowych i gładkich.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy

profesjonalne pralni przemysłowe sovrana