Pralnia chemiczna: jak ją otworzyć?

Czyszczenie chemiczne to dziś podstawa w branży pralniczej. Wysokiej klasy pralki automatyczne oraz suszarki bębnowe sprawiły, że klasyczne pranie wodne cieszy się mniejszą popularnością, jednak dla czyszczenia chemicznego nie mamy alternatywy w domu, dlatego zainteresowanie klientów wciąż jest duże. Jak tworzyć pralnie chemiczną?
Pralnia chemiczna to miejsce, w którym czyścimy rzeczy, jakie nie mogą być prane w wozie. To przede wszystkim ubrania z delikatnych tkanin: wełny, w tym kaszmiru, jedwabiu, koronek czy skóry naturalnej licowej oraz zamszowej, a także futra. W praktyce do palni chemicznej oddawane są na przykład ubrania wierzchnie czy wełniane garnitury, ale też na przykład bogato zdobione suknie ślubne, które wymagają delikatnego traktowania, by nie uszkodzić koronkowych czy koralikowych aplikacji.

Wraz z ekspertami firmy Sovrana przygotowaliśmy krótki poradnik dla każdego, kto chciałby zostać właścicielem pralni chemicznej.

W co musi być wyposażona pralnia chemiczna?

Podstawą każdej pralni chemicznej są agregaty – urządzenia, w których ubrania poddawane są działaniu różnego typu rozpuszczalników. Nowoczesne agregaty działają w systemie obiegu zamkniętego. Co to oznacza? Nie wydostają się z nich trujące opary, jak to miało miejsce przy agregatach starego typu – opary są poddawane działaniu bardzo niskiej temperatury, co powoduje ich skraplanie i w postaci płynnej są one odprowadzane do pojemników, co pozwala na ich bezpieczne usunięcie do miejsca składowania odpadów niebezpiecznych.

Nowością, która sprawia, że czyszczenie chemiczne jest jeszcze mniej obciążające dla środowiska naturalnego jest stosowanie rozpuszczalników biodegradowalnych, przede wszystkim na bazie krzemionki. Warto wdrożyć takie rozwiązania w swojej pralni, bo klienci coraz bardziej zwracają uwagę na ekologię.

W palni chemicznej muszą się też znajdować urządzenia dodatkowe, które sprawią, że klient odbierze odzież nie tylko ubraną, ale też idealnie uformowaną i wyprasowaną. To przede wszystkim stół lub kabina detaszerska – służy do wstępnego przygotowania odzieży. Na stole dokonuje się pierwszego odplamiania, zanim odzież znajdzie się w agregacie. Stół prasowalniczy oraz manekin do prasowania są potrzebne, by odzież była idealnie uprasowana oraz uformowana – formowanie ważne jest przede wszystkim w przypadku kurtek skórzanych czy garniturów. Potrzebujemy też wytwornicy pary, która będzie wspomagała proces prasowania odzieży.

Dodatkowo, w pralni chemicznej, tak jak w każdej innej pralni, potrzebujemy systemu do znakowania, pakowania oraz transportowania odzieży. Jeśli planujemy otwarcie dużej pralni chemicznej i dysponujemy obszerną przestrzenią, warto rozważyć zastosowanie systemu szatni automatycznej. Szatnia automatyczna znacząco ułatwia transportowanie i przechowywanie odzieży, a także usprawnia obsługę klientów, dzięki skomputeryzowanemu systemowi wyszukiwania zamówień, co sprawia, że pracownik nie musi odchodzić od lady, by wydać klientowi jego upraną odzież.

Obecnie potrzebujemy też systemu do komputerowej obsługi zamówień i płatności. Tego typu rozwiązania pozwalają na sprawne zarządzanie całym biznesem, w dużej części też zdalnie, dzięki utrzymywaniu danych w chmurze.




 

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy