Krótki przewodnik po praniu chemicznym

Metki przyszyte do odzieży wiele mówią nam o sposobach pielęgnacji danego ubrania. Warto zaufać zaleceniom producentów i stosować się do nich, aby zachować swoje ubrania jak najdłużej w dobrym stanie. Odzież z oznaczeniem "tylko do czyszczenia na sucho", powinny zostać oddane profesjonalnej pralni chemicznej. Pranie w pralce, a nawet delikatne pranie ręczne może w tym przypadku uszkodzić tkaninę, wpłynąć na jej kolor lub kształt. Metka z oznaczeniem "czyszczenie na sucho" oznacza natomiast, że zalecane jest czyszczenie na sucho, jednak możemy spróbować wyprać daną rzecz w domu. Przed praniem należy sprawdzić, czy tkanina jest odporna farbowanie. Wylejmy na materiał odrobinę wody w niewidocznym miejscu miejscu. Jeśli pojawi się barwnik, odzież należy wyczyścić na sucho.

Rzeczy, które należy bezwzględnie czyścic w pralni chemicznej
Odzież, która posiada podszewki np. sukienki, spódnice, płaszcze czy kurtki, plisowane spódnice i sukienki, odzież wykonana z tkaniny, która kurczy się lub nie jest odporna na zabrudzenia, powinna być profesjonalnie czyszczona. Profesjonalne czyszczenie pomoże utrzymać prawidłowy kształt i dopasowanie stroju. Środki czyszczące są obecnie bardzo dobrze dostosowane do różnych wymagań odzieży i są w stanie sprostać szczególnym potrzebom w zakresie pielęgnacji tkanin.

Odzież wykonana z tafty, jedwabiu, wełny, aksamitu, octanu lub mieszanek tych tkanin powinna być profesjonalnie czyszczona na sucho. Do pralni chemicznej należy oddać również odzież wykonaną z zamszu lub skóry. Jej specjalne włókna, tekstura i kształt sprawia, że nie nadaje się ona do pielęgnacji w warunkach domowych.

Kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji odzieży
Warto zwrócić szczególną uwagę na odzież ozdobioną rozmaitymi koralikami, cekinami, perełkami. Bardzo często są one jedynie delikatnie przyszyte do ubrania, więc wrzucenie ozdobionego w ten sposób swetra do pralki może skończyć się tym, że pozbawimy go połowy ozdób. Przed rozpoczęciem prania, sprawdźmy, czy zdobienia są solidnie przyszyte do tkaniny. Jeżeli nie, skorzystajmy raczej z profesjonalnego prania chemicznego. Należy przetestować również każdy rodzaj wykończania np. podszewki, lamówki, szarfy, kokardy. Za pomocą wacika nasączonego wodą możemy sprawdzić, czy dany element jest odporny na farbowanie. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do bezpieczeństwa prania w pralce, zabierzmy odzież do pralni chemicznej.

Kiedy oddać odzież do pralni chemicznej?
Poplamione ubrania należy jak najszybciej zanieść do pralni, aby skutecznie pozbyć się plam i nieprzyjemnych zapachów. Plama, która pozostaje na ubraniu dwa czy trzy dni będzie miała większą szansę na usunięcie, niż plama tygodniowa. Nie należy w żaden sposób przygotowywać poplamionych rzeczy w domu. Rozpuszczalniki stosowane w pralniach chemicznych są przeznaczone do usuwania określonych plam i mogą lepiej rozwiązać problem.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy

profesjonalne pralni przemysłowe sovrana