Problemy związane z czyszczeniem skóry

Ze względu na rodzaje zabrudzeń oraz uszkodzeń, czyszczenia odzieży skórzanej może być wykonywane w specjalistycznej firmie lub we własnym zakresie. Odzież skórzana może posiadać zabrudzenia spowodowane użytkowaniem, chodzi o plamy potu i brudu z zewnątrz. Najczęściej mamy do czynienia z zatłuszczonym kołnierzem lub mankietami. Skórzana garderoba również może być poddana profesjonalnemu czyszczeniu, szczególnie po dłuższym czasie użytkowania, ze względu na blaknięcie koloru w wyniku działania promieni UV. W takich sytuacjach skóra jest zazwyczaj sucha i potrzebuje profesjonalnej opieki. Tylko profesjonalne czyszczenie w pralni będzie w stanie usunąć takie mankamenty.

W każdym mieście znajdziemy pralnie chemiczne, oferujące czyszczenie wyrobów skórzanych. Warto widzieć, że większość takich zabiegów nie odbywa się na miejscu, lecz zebrana odzież skórzana oddawana jest do specjalistycznego zakładu czyszczenia skór. Ostatnio można zauważyć spadek cen odzieży skórzanej, co przekłada się również na ilość firm specjalizujących się w czyszczeniu skór. Coraz więcej osób ma więc po pewnym czasie typowe problemy ze swoją garderobą, jak twardnienie skóry, liczne odbarwienia czy przebarwienia. Na szczęście nie muszą sami walczyć z trudnym materiałem i mogą skorzystać z profesjonalnego czyszczenia, olejowania, impregnacji czy nawet farbowania.

Proces profesjonalnego czyszczenia
Na początku pracownik rozróżnia rodzaj skóry, ponieważ każdy z nich wymaga innych metod czyszczenia. Ciemne i jasne skóry, dwubarwne połączone z tkaniną, gładkie i zamszowe muszą zostać starannie ocenione. Zdarza się, że nawet guziki muszą zostać ponownie przyszyte po wykonanym czyszczeniu. Zdradliwe bywają klejone pęknięcia, które rozpuszczają się w pralni chemicznej. Zdarza się, że już w procesie produkcyjnym zostały one podklejone, za co winę ponosi producent. Istotne jest wstępne czyszczenie i usuwanie plam. Dzięki temu etap właściwego prania, nie musi być tak intensywny. Do prania odzieży skórzanej używa się rozpuszczalników czterochloroetylenu oraz nieszkodliwych rozpuszczalników węglowodorowych KWL, której posiadają – w stosunku do rozpuszczalników – mniejszą toksyczność, odtłuszczają skórę w mniejszych stopniu, pozostawiając ją milszą w dotyku. Warto jednak pamiętać, że natłuszczanie skóry po czyszczeniu nie może być zbyt intensywne.

Suszenie
W czasie czyszczenia i suszenia odzieży skórzanej należy utrzymywać odpowiednią temperaturę po to, aby skóra nie twardniała i nie kurczyła się. Otóż skóry garbowane roślinne są wrażliwe na temperaturę, dlatego trzeba unikać temperatury powyżej 40°C. Po czyszczeniu skóra w większości przypadków podlega olejowaniu oraz impregnacji. Ze względu na to, że rozpuszczalniki używanie podczas czyszczenia są zbyt silne i prowadzą do usunięcia garbników, muszą one zostać z powrotem doprowadzone. Nie można skóry po czyszczeniu ponownie tylko natłuścić, ponieważ skóra nie odzyska swojej naturalnej miękkości, sprzed czyszczenia.

Ostatni etap
Na koniec należy sprawdzić, czy plamy zostały usunięte, podszewka nie została naruszona oraz, czy dalsze natłuszczanie i korekta koloru jest potrzebna. Niektóre wyroby są klejone i po praniu mogą wymagać ponownego sklejenia. Po czyszczeniu chemicznym często potrzebne jest ponownie farbowanie powierzchni skóry, które powinno być zrobione tak, aby skóra nie oddawała koloru innym materiałom.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy