Zadbaj o higienę snu. Czyszczenie kołder i poduszek.

Nie możesz tego zobaczyć, ale twoja kołdra i poduszka staje się brudniejsza, co noc. Każdy z nas w noc poci się. Na dodatek płatki skóry odpadają podczas zmiany pozycji. Powstają w ten sposób zanieczyszczenia, które bratają się z roztoczami i kurzem domowym. Znajdują one fantastyczne mieszkanie w pościeli, kołdrach i poduszkach. Prawdopodobnie możesz sobie wyobrazić, że nie są to idealne warunki dla spokojnego snu. Dlatego ważne jest, aby Twoje kołdry i poduszki były profesjonalnie czyszczone przynajmniej raz lub dwa razy w roku.

Co kryje się w Twojej pościeli?
Każdej nocy, pocąc się, tracisz ćwierć do pół litra wody ze swego organizmu! Twoja kołdra jest mokra, a materiał, z którego jest zrobiona, pęcznieje. Kiedy rano wstajesz z łóżka, wilgoć powoli odparowuje i materiał kurczy się z powrotem. Ten proces odbywa się noc po nocy. W końcu materiał jest w takim stanie, że kołdra zapewnia Ci zdecydowanie mniej ciepła i leżysz w łóżku, drżąc z zimna.

Co noc w Twoim łóżku ląduje także od 0,5 do 1,5 grama płatków skóry! Roztocza kurzu domowego żyjące w Twojej pościeli żywią się tymi płatkami. Roztocza kurzu domowego to małe, białe stworzenia należące do rodziny pająków. Mają tylko 0,1 do 0,6 mm, więc są niewidoczne gołym okiem. Roztocza kurzu domowego nie są szkodliwe, chyba, że jesteś na nie uczulony. Reakcje alergiczne występują z powodu odchodów roztoczy, a objawy to duszności, kichanie i zaczerwienienie oczu. Nawet, jeśli nie jesteś uczulony, sama świadomość, że pół miliona pełzających stworzeń żyje w Twojej kołdrze przyprawia o dreszcze.

Czy pierzesz lub czyścisz swoja kołdrę?
Roztocza kurzu domowego umierają w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. To, czy powinieneś prać kołdrę czy czyścić na sucho, zależy od materiału. Najczęstsze materiały to: wełna, puch i kołdry syntetyczne. Każdy materiał wymaga własnego procesu konserwacji. Sprawdź etykiety i postępuj zgodnie z instrukcjami prania. W ten sposób z pewnością będziesz mieć ciepłą i puszystą kołdrę po wyczyszczeniu.

Kołdry wełniane powinny być czyszczone na sucho
Ogólnie rzecz biorąc, kołdry z wełny najlepiej czyścić na sucho w pralni chemicznej. Wełna ma miękką, ochronną i wodoodporną warstwę, zwaną lanoliną. Zwykłe pranie powoduje trwałe osłabienie tej warstwy. Wełna kurczy się i staje się sztywna po praniu, a nie ma nic przyjemnego w przykrywaniu się sztywną kołdrą.

Puch i kołdry syntetyczne powinny być prane na mokro
Kołdry puchowe i syntetyczne powinny być prane na mokro. Teraz pewnie myślisz: mogę to zrobić sam! Teoretycznie tak, możesz. Pamiętaj jednak, że kołdra potrzebuje wystarczającej ilości miejsca w pralce. Wepchnięcie kołdry do małej, domowej pralki może obniżyć koszty, ale kołdra nie zostanie odpowiednio wyczyszczona. Brak miejsca oznacza niewystarczającą ilość wody i detergentów docierających do materiału. Ważna jest również duża suszarka. Kołdrę należy szybko wysuszyć, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, a do tego potrzebujesz sporej ilości miejsca w suszarce, aby ciepło było rozprowadzane równomiernie. Jeśli Twoja pralka czy suszarka jest niewystarczająca, skorzystaj raczej z usług profesjonalnej pralni. Możesz wybrać pralnię, która zapewnia odbiór i dostawę prania, bo zawożenie kilku kołder i poduszek do pralni może być nieco kłopotliwe. W ten sposób zdejmiesz ze swoich barków kolejny problem.

Powiązane artykuły

Kontakt
email : kontakt@koalicjacr.pl
O nas

Jesteśmy grupą specjalistów z branży pralniczej. Pragniemy podzielić się swoim doświadczeniem i udzielać porad innym. Zapraszamy do czytania.

Zaprzyjaźnione firmy

profesjonalne pralni przemysłowe sovrana